Navigation Menu

Myśl matko! O sobie i o DZIECKU. Myśl.

Kobieta zachodząc w ciążę staje się odpowiedzialna za nowe życie, rosnące w jej brzuchu. Niezależnie od tego, czy dziecko jest planowane, czy będzie mieć ojca, czy matka odda je do adopcji, czy będzie wychowywało się w pełnej rodzinie.. To matka jest najbardziej odpowiedzialną osobą. Ona decyduje jakie witaminy przyjmuje, czy uprawia sport, czy oddycha świeżym powietrzem, czy się regularnie bada..
To matka decyduje o tym, czy bierze do ust papierosa lub alkohol. Przecież nikt jej go na siłę nie wlewa.

Mamala rozpoczęła fantastyczną kampanię przeciwko spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży.

PLAKAT

Każdy zdrowo myślący człowiek wie, że alkohol szkodzi. Dzieciom- już w najmniejszej ilości.
Sama byłam w ciąży dwa razy.. Mogłabym opowiadać niezliczone historie, które w tamtym czasie słyszałam.. Najczęściej słyszałam "ja, paliłam całą ciążę i jakoś nic mojemu dziecku nie jest", albo "przecież lampka wina nic nie zaszkodzi". Stanowczo odmawiałam alkoholu w ciąży, później podczas karmienia. Skończyłam karmić (Starszego) po pół roku. Znów pojawiły się propozycje.. Wiedząc, że dziecko będzie miało opiekę piłam alkohol, owszem. Kiedy tylko zaszłam w drugą ciążę, chyba tylko raz lub dwa usłyszałam "napij się". Teraz Młodszy ma 10 miesięcy, wciąż karmię piersią, NIE PIJĘ. 
Nie pomogą zapewnienia, że alkoholu po 3 godzinach nie ma w organizmie. Ze względu na zdrowie mojego dziecka nie będę ryzykować.
Słysząc historie o pijanych matkach, pijanych noworodkach.. Ryczę jak bóbr. To niedopuszczalne, żeby tak się działo.. TRZEBA o tym mówić, pisać. 

Wkleję Wam kawałek postu Mamali.

"Najczęstsze mity dotyczące spożywania alkoholu w ciąży:

 • jeden łyczek nie zaszkodzi – skoro trudno precyzyjnie określić jaka ilość wypitego alkoholu może być szkodliwa, w okresie ciąży lepiej zachować całkowitą abstynencję!!!

 • czerwone wino można pić podczas ciąży, bo poprawia trawienie – wino to alkohol i może działać toksycznie na płód podobnie jak wódka!!!

 • w ciąży wypiłam trochę przy różnych okazjach i urodziłam zdrowe dziecko - każda ciąża jest inna, nawet u tej samej kobiety. Jeśli piłaś podczas pierwszej ciąży i urodziłaś zdrowe dziecko, to wcale nie znaczy , że podczas kolejnej będzie tak samo!!!

 • picie alkoholu w ciąży nie niesie ze sobą ryzyka poronienia, albo wczesnego porodu – pijące kobiety zwiększają to ryzyko. Badania wskazują, że u kobiet pijących alkohol trzy razy częściej występowało poronienie lub urodzenie martwego płodu!!!

 • picie alkoholu może zaszkodzić dziecku tylko w pierwszym trymestrze ciąży – w pierwszym okresie rozwoju uszkodzenia płodu mogą być najpoważniejsze, ale alkohol może mieć szkodliwy wpływ na dziecko na każdym etapie jego rozwoju w łonie matki!!!

 • lepiej wypić czerwone wino niż kawę – jedno i drugie jest niewskazane w ciąży, bo może mieć szkodliwy wpływ na dziecko i powodować mikrouszkodzenia układu nerwowego i narządów!!!

 • łożysko chroni dziecko przed alkoholem wypitym przez matkę – każda dawka alkoholu wypita przez matkę przenika przez łożysko, wystarczy pół godziny by stężenie alkoholu we krwi dziecka było takie samo jak we krwi matki!!!

 • piwo jest bezpieczne – nawet piwo bezalkoholowe może zawierać alkohol (0.4 – 0.5%)!!!

 • FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) dotyczy tylko patologicznych środowisk – tego rodzaju zaburzenia zdarzają się w każdym środowisku, niezależnie od statusu społecznego, warunków życia – ich przyczyną zawsze jest spożywanie alkoholu w okresie ciąży. W Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż dzieci z zespołem Downa!!!

 • FAS można wyleczyć – dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym będą odczuwały jego skutki przez całe życie. Nie da się zupełnie wyleczyć tego schorzenia!!!


To tylko część mitów krążących wśród ciężarnych kobiet. Argumentacja kobiet spożywających w ciąży alkohol jest czasem tak bardzo absurdalna, że trudno uwierzyć w siłę wszechobecnej głupoty. 

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych(PARPA) wynika, że ok. 30 procent polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży. 

Trzymaj się faktów nie mitów!!!
Twoje dziecko pije to co ty!!!


Niebezpieczeństwa wynikające ze spożywania alkoholu w różnych okresach ciąży:

• Alkohol spożywany w pierwszym trymestrze ciąży może przyczynić się do:
- poważnych uszkodzeń mózgu;
- zaburzeń prawidłowego rozwoju komórek;
- uszkodzeń ważnych organów, takich jak: wątroba, nerki, serce;
- deformacji twarzy;
- poronień.

• Alkohol spożywany w drugim trymestrze ciąży może spowodować:
- poronienie  zagrażające twojemu zdrowiu  i życiu;
- uszkodzenie komórek mięśni, skóry, zębów, gruczołów i kości dziecka;
- uszkodzenie mózgu dziecka.

• Alkohol spożywany w trzecim trymestrze ciąży może spowodować:
- zaburzenia w rozwoju mózgu i płuc;
- opóźnienie przyrostu wagi płodu;
- przedwczesny poród.Najczęstszą konsekwencją  picia alkoholu przez przyszłą matkę jest  Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS). 
Co to jest FAS?
Termin ten po raz pierwszy został użyty przez  badaczy amerykańskich D.Smitha i K.L.Jonesa w 1973 roku. Był określeniem tych wszystkich dzieci, które urodziły się z wadami wrodzonymi w wyniku picia przez ich matki alkoholu w czasie ciąży. Diagnoza stawiana jest, jeżeli wiemy, że kobieta spożywała alkohol w ciąży, a dziecko, które przyszło na świat, ma przynajmniej trzy zniekształcenia twarzy - tak zwane pierwszorzędnie objawy dla FAS.

KAMPANIA SPOŁECZNA PRZECIWKO PICIU ALKOHOLU W CIĄŻY
"WŁĄCZ ŚWIADOMOŚĆ - NIE JESTEŚ JUŻ SAMA !" 

Jak widać wciąż wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji picia alkoholu w ciąży. Zdając sobie z tego sprawę postanowiłam zorganizować kampanię społeczną, która ma na celu nakreślić ten problem. Próbować go w chociaż małym stopniu wyeliminować.
Liczę na przyłączenie się zarówno blogerek jak i Was czytelników !!!
Udostępniajcie linki do tego postu na Waszych stronach na facebooku, piszcie o problemie, wstawiajcie plakat stworzony specjalnie na potrzeby tej kampanii. Możecie go pobrać zarówno ze strony jak i poprosić mnie o jego przesłanie!
BLOGERZY! Napiszcie post specjalny, napiszcie o tym problemie!
Roześlijmy informację o tej kampanii wszędzie gdzie tylko się da.
Nie milczmy. Nie bądźmy obojętni. REAGUJMY!

Każdego, który napisze post wspierający kampanię, artykuł na jakiejś stronie, cokolwiek  wspierającego kampanię proszę o link. "


Podpisuję się pod tym rękoma i nogami. Nagłaśniajcie sprawę, rozsyłajcie. Plakat - wyżej.

Prywatnie przy temacie alkoholu dodam od siebie, że.. alkohol to zło. Silnie uzależnia. Jeżeli w Waszym otoczeniu są osoby uzależnione a Wy macie z tym problem, chętnie pomogę.

Wyślijcie mi e-maila na: m_kornacka@o2.pl

Nie jesteście sami!

9 komentarzy:

 1. Popieram takie akcje, nie wyobrażam sobie spożywania alkoholu czy palenia papierosów w ciąży, zresztą jak czasami widzę mamusię pchającą wózek z papierosem w ręku to też mam ochotę dobitnie zapytać czy zdaje sobie sprawę z tego co robi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre matki są w ogóle nieświadome.. Najgorzej jak taka mama pochyla się nad wózkiem z petem i gada do maluszka :(

   Usuń
 2. oj wiele razy widzialam pijące w ciąży baby taborety

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smutne jak niszczą siebie i dziecko :(

   Usuń
  2. Ja o wiele częściej widziałam matki palące papierosy i pijące kawę. .. Taki widok także mnie zasmuca i rozwściecza.

   Usuń
 3. Niby wszystko jasne, ale niektóre kobiety stale ryzykują życie i zdrowie swojego dziecka dla chwili wątpliwej przyjemności. Ech...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wyobrażam sobie jak można samemu szkodzić swojemu maleństwu.
  Mi teściowa często powtarzała lampka wina ci nie zaszkodzi. Odpowiadałam jej tak masz rację mi nie ale co z dzieckiem. I tu temat sie urywał bo jej podobno lekarz ponad 30 lat temu powiedział że jak ma bardzo ochotę na wino w ciąży to sie może troche napić od czasu do czasu. Zresztą moja mama też nie miała świadomości o tym że nie wolno pić w ciąży i dwa razy wypiła po lampce wina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że czasy się zmieniają, oby jeszcze kobiety otworzyły swoje umysły na wiedzę ..

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.