Navigation Menu

Kobieto, badaj cycki!

17 października to Dzień Walki z Rakiem Piersi, co roku tego dnia na Facebooku i innych portalach społecznościowych pojawiają się "łańcuszki" mające na celu pokazanie jedność kobiet i zwiększenie świadomości w walce z rakiem piersi.

W tym roku wiele pań na swoich "ścianach" udostępnia statusy: "Lubię na...". Niewtajemniczonym wyjaśnię, że chodzi o miejsce, gdzie kładziemy torebkę.
Pomysłowo, wszystko fajnie, lecz ja mam pewien niedosyt..

Otóż, moje drogie, poprzez wstawianie tego typu statusów nie zwiększacie świadomości na temat raka piersi.

W Polsce 12000 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi, z tego 5000 to przypadki śmiertelne. Niestety z roku na rok liczby w statystykach zamiast maleć, rosną.
Najbardziej narażone są kobiety między 50 a 70 rokiem życia (77% pań, które chorują ma powyżej 50 lat), co oczywiście nie oznacza, że w młodszym wieku nie można zachorować. Śmierć kobiet poniżej 65 roku życia najczęściej spowodowana jest nowotworem, w większości przypadków jest to nowotwór piersi.

Poza wiekiem jest wiele innych czynników, które wpływają na rozwijanie się guzów, między innymi są to: uwarunkowania genetyczne (jeżeli matka ma raka, córce zwiększa się ryzyko nawet o 50 %!), zła dieta (w tym spożywanie alkoholu), nadwaga (która utrudnia również wykrycie stanu chorobowego), przyjmowanie hormonów.

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, wtedy można szybko zacząć leczenie i nowotwór nie musi skończyć się śmiercią.

Zacznijmy od profilaktycznego samobadania: najpierw wizualnie później przez dotyk. Wszelkie zmiany kształtu, koloru brodawek, pojawienie się wydzieliny czy też jakiejś nierówności (guzków lub powiększonych węzłów chłonnych) powinny być skonsultowane z lekarzem.

Zamiast pisać, że "Lubicie na łóżku/ stole/ podłodze/ krześle" zbadajcie się i zachęćcie do tego swoje siostry, mamy, babcie, ciocie oraz wszystkie kobiety w otoczeniu. Możemy pokazać siłę oraz jedność trąbiąc na prawo i lewo o walce z rakiem, badaniach, profilaktyce. Nieważny jest rozmiar piersi, duże czy małe- każde mogą zostać zaatakowane.

Rak nie wybiera, więc badaj się. To naprawdę ważne.

7 komentarzy:

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.