Navigation Menu

Jak robić zdjęcia? Kilka porad. / Kobiety mówią- wpis gościnny: Z filiżanką kawy.


Zakładając bloga miałam w głowie zupełnie inną jego wizję niż to, czym jest obecnie. Miał to być blog typowo modowy, ale o modzie na każdą kieszeń, o ciuszkach wyszperanych z lumpeksu, nieco podrasowanych, o rzeczach dorwanych za grosze na wyprzedażach lub otrzymanych w spadku po kuzynkach.

Na początku tak właśnie było, dopóki nie okazało się, że chcę na blogu wyrazić siebie oraz że robię córce niezłe zdjęcia, a robiłam je wtedy… telefonem. Tata namówił mnie, żebym spróbowała robić je aparatem. Oddał mi swojego starego Nikona D50 i powiedział mi kilka zupełnie niezrozumiałych, wtedy, dla mnie zdań na temat ISO, przysłony i czasu naświetlania.

Wiedziałam, że robienie zdjęć w trybie auto byłoby głupotą, więc po kilku nieszczęsnych próbach działania w trybie M, przekręciłam aparat na tryb P. Od początku tata ustawił mi format zdjęć na RAW, nie wiem, więc do tej pory jak to jest fotografować zdjęcia w jpg.

Wszystko odbywało się metodą prób i błędów. Aparat ustawiony w tryb P sam mierzył najlepsze parametry a ja podpatrując je, próbowałam zgadnąć, o co w tym wszystkim chodzi. Doczytywałam też w Internecie, ale moja głowa nie potrafiła tego przyswajać. Gubiłam się, kiedy powinien być dłuższy czas naświetlania i jak to ustawić w aparacie- zresztą- chyba to było najgorsze: odnaleźć i ustawić wszystkie te wartości w aparacie. 

Nie ma innego sposobu.  Aparatu i jego obsługi musisz się nauczyć. Musisz wiedzieć, gdzie ustawia się czas, a gdzie przysłonę, gdzie zmieniać ISO i balans bieli, musisz przestudiować najważniejsze punkty w instrukcji obsługi lub sama szukać i próbować.

Podam Ci jednak kilka najważniejszych zasad robienia zdjęć w trybie M, czyli takim, którym wyłącznie posługuję się od kilku miesięcy.

  1.  Rób zdjęcia w dzień, w naturalnym świetle. Ani zbyt mocne słońce (słoneczne południe to czasem wyzwanie nawet dla dobrych fotografów) ani zmierzch nie ułatwią sprawy początkującym amatorom fotografii. Jeśli jest pochmurno, zdjęcia możesz robić w południe, ale jeśli świeci ostre słońce, na początek próbuj w godzinach popołudniowych.
W takich warunkach ISO ustawiasz najniżej i fundujesz swoim zdjęciom, tym samym, najlepszą jakość i brak ziarna.
Im wyższe ISO tym większe zagrożenie ziarnem, ale też tym większa czułość aparatu na światło i, tym samym, możliwość robienia zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych np. o zmierzchu.
ISO jednak nie będzie ograniczało Cię znacząco, jeśli masz jasny obiektyw (czyli z możliwością otwarcia przysłony bardzo szeroko). Im jaśniejszy obiektyw, tym większe możliwości aparatu w radzeniu sobie z kiepskim oświetleniem.
To zdjęcie wykonałam w bardzo kiepsko oświetlonej herbaciarni. Przysłona F1/8 pozwoliła mi uniknąć podwyższania ISO.

http://www.zfilizankakawy.pl/
  2. Przysłona (f) - decyduje ona o tym ile światła wpada do obiektywu. Im bardziej otwarta przysłona, tym więcej wpada światła do obiektywu (warto pamiętać, że wartość przysłony F ¼ oznacza, że jest otwarta bardzo szeroko, im wyższa wartość F, tym przysłona bardziej się zamyka). Przysłona służy, więc do kontrolowania ilości światła wpadającego do aparatu. Jeśli mamy słoneczną pogodę nie oznacza to od razu, że musimy bardziej domykać przysłonę. Jeśli zależy Ci, żeby przysłona była szeroko otwarta o ilości światła decydujesz czasem otwarcia migawki, ale o tym później.

Dlaczego wszyscy kochają się w niskich wartościach przysłony? Jest to związane z ukochaną przez fotografów małą głębią ostrości. Im mniejsza głębia ostrości (mała przysłona np. F1/4) tym tło w zdjęciu bardziej rozmyte. To rewelacyjny sposób portretowania, sprawia, bowiem, iż twarz fotografowanego jest jedynym wyraźnym i ostrym elementem w zdjęciu.  Nie tylko portrety lubią się z małą głębią ostrości. 

http://www.zfilizankakawy.pl/
http://www.zfilizankakawy.pl/
http://www.zfilizankakawy.pl/
http://www.zfilizankakawy.pl/
  3.  Czas naświetlania mierzony jest w ułamkach sekund! Czas 1/50 s jest dłuższy niż 1/100s, co oznacza, że migawka otwarta jest dłużej i wpada więcej światła. Pomyślicie teraz: czyli podczas zmierzchu, gdy chcę zrobić zdjęcie z małą głębią ostrości, mogę zrekompensować brak światła dłuższym czasem naświetlania. Pod warunkiem, że posiadasz statyw! Im dłuższy czas naświetlania tym większe ryzyko, że zdjęcie będzie poruszone, a co za tym idzie nieostre. Ogólna zasada dotycząca robienia zdjęć ostrych jest taka: należy ustawić czas, który jest odwrotnością ogniskowej obiektywu. Oznacza to, że jeśli ogniskowa obiektywu wynosi 50mm, czas powinien być ustawiony na 1/50 sekundy.
Jeśli jednak marzy Ci się zamrożenie obiektu w ruchu, jak w zdjęciu poniżej, musisz ustawić maksymalnie krótki czas otwarcia migawki, a to oznacza dobre warunki oświetleniowe i najlepiej- jasny obiektyw. Parametry zdjęcia, na którym Melania uchwycona jest w podskoku to F1/8 oraz czas naświetlania to zaledwie 1/800s.

http://www.zfilizankakawy.pl/
  4. Robiąc zdjęcia dzieciom rób je z ich perspektywy tj., przykucnij. Kombinuj z perspektywą, z ustawieniami, ryzykuj, rób zdjęcia o zmierzchu i pod słońce, do góry nogami itd. itp. Ja bawię się fotografią coraz śmielej i coraz lepsze zdjęcia z tych eksperymentów z tego wychodzą. Powodzenia!


Nie jestem profesjonalnym fotografem, nie mianowałam się specjalistką w tej dziedzinie, chciałam się jedynie podzielić z Wami moją wiedzą i przedstawić najważniejsze zasady fotografii w pigułce. Mam nadzieję, że to, z czym się z Wami dziś podzieliłam pomoże Wam jeszcze lepiej robić zdjęcia, w szczególności Waszym dzieciom oraz świadomie posługiwać się aparatem. 

Joanna Pomianowska- Dziekanowska

4 komentarze:

 1. Przydatny wpis. Sugerowałbym w następnej części poradnikach zestawienia czterech rzeczy: czas naświetlania, wielkości przysłony, czułości (ISO) oraz balansu bieli.
  Świetne zdjęcia ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurczę. Niby tak niewiele, a jednak wciąż wyzwanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Heh... fotografia profesjonalną lustrzanką to nie dla mnie. Nie mam ani lustrzanki, ani podstawowej wiedzy. Na potrzeby zdjęć rodzinnych i... blogowych... wybieram swój smartfon Sony.Coś tam na nim widać... :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.