Navigation Menu

"Cukierek albo psikus"- dlaczego moje dzieci nie straszą sąsiadów?Nie obchodzimy Halloween. Nie szykujemy toreb na cukierki, nie wydrążamy lampionów z dyni, nie zawieszamy girlandy z kościotrupami. Coraz ciężej jest się do tego przyznać, gdyż ludzie, którym to mówię w większości od razu na mnie naskakują. Nie wydaje mi się, żebym  odbierała moim dzieciom dzieciństwo tylko dlatego, że tradycyjnie wolę zadumę w Dzień Wszystkich Świętych niż Halloween'ową maskaradę. Lubimy przebieranki, ale zostawiamy je na czas karnawału.

Pomijając kwestię moich poglądów dotyczących Halloween, nie wyobrażam sobie, aby moje dzieci chodziły po domach obcych ludzi. Nigdy nie wiadomo kto otworzy drzwi. W Stanach, czy też krajach zachodnich, gdzie Halloween jest tradycją ludzie mają inne podejście. Skąd mogę mieć pewność, że dzieciaków nikt nie pogoni lub czegoś im nie zrobi? Mam dwóch chłopców, sądzę, że nie chcieliby aby mama towarzyszyła im w tego typu zabawie.

Cieszę się, że przedszkole, do którego uczęszcza Starszy jest dalekie od świętowania Halloween. Aczkolwiek Starszy ostatnio zapytał, czy z tejże okazji będzie mógł się przebrać. Cóż.. dzieci w przedszkolu powiedziały mu, że Halloween jest super, bo dostaje się cukierki. 
Nie chcę, by moje dzieci chodziły po domach i żebrały o słodycze, które staram im się na co dzień ograniczać. 

Martwię się, co będzie gdy Halloween zrobi się w Polsce tak popularne jak w Stanach i ludzie będą dekorować domy w mumie i trupy powieszone za szyje. Wydaje mi się, że dla małych dzieci może to być przerażające.

Zastanawiam się, czy wszystkie święta i tradycje obchodzone w Stanach trafią do Polski. Może już niedługo będziemy jeść indyka z okazji Święta Dziękczynienia oraz puszczać fajerwerki 4 lipca? Walentynki, fast foody i otyłe dzieci już mamy. Zostają nam jeszcze parady z okazji każdego święta tak bardzo popularne w USA.

W Polsce ostatnimi laty 1 listopada jest okazją do pokazania się. Pisałam o tym rok temu. Jednak... wolę chyba tą cmentarną pokazówkę niż poprzebierane dzieciaki, które po zmroku biegają po sąsiadach.

Obchodzicie Halloween? Jeśli tak zwróćcie uwagę na bezpieczeństwo Waszych pociech. Niech nic złego im się nie stanie, dopilnujcie tego.


6 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Tobą w 100%
  Nie czuję potrzeby obchodzenia Halloween, a mnie osobiście (tak, mnie starą) przerażają te wszystkie kościotrupy i przebrania z ranami, poparzeniami itp.
  O puszczeniu dziecka, aby chodziło po domach nawet nie myślę - miałby latać po klatkach schodowych i pukać do drzwi? Mało ma to wspólnego z prawdziwym Halloweene.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przebrania są fajne, ale na domówkę w stylu 'horror' a nie dla dzieci, żeby chodziły po domach. Tak ja myślę. Zobaczyłam dekoracje domów amerykańskich, przerażające pajęczyny z pająkami na całych ścianach, trupy, zombie, cmentarze na ogródkach. Koszmar.

   Usuń
  2. Ja nienawidzę horrorów, więc dla mnie to wszystko jest przerażające.
   Dzisiaj Szymon zapytał czy jutro jest Halloween, na szczęście wystarczyła mu odpowiedź "tak, jest w Ameryce" i nie wnikał dalej

   Usuń
 2. Kochana, podzielam Twój pogląd w 100%. Mnie najbardziej boli fakt, że Polaczki w większości to taki naród, który często zapomina o rodzimych wartościach i tradycjach a małpuje wszystko co zachodnie, bo zachód jest fajny, bo zachód jest modny, bo zachód nie jest zaściankowy. Jakoś nie widać dzieciaków chodzących po kolędzie w styczniu. Ludzie wstydzą się własnych, wartościowych tradycji, a przecież tyle mamy dni w które można się poprzebierać i bawić. A jeśli ktoś nie jest katolikiem? Przecież mamy sporo intrygujących, pogańskich świąt jak choćby Noc Kupały. Polak to naprawdę jest gęś i to mnie smuci...

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, zapominamy o własnych tradycjach, świętujemy coraz częściej to co jest modne ale nie u nas. Czyżbyśmy się wstydzili swojej kultury, dlaczego? Cóż to nie dla mnie, tak samo jak Walentynki, wszystko z umiarem, ale jego ostatnio raczej brakuje.. Masz rację, pewnie niedługo będziemy indyka jeść z okazji amerykańskiego święta, czy na zachodzie zajadają się pączkami z okazji tłustego czwartku? ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się wydaje, że Halloween może być fajną opcją na imprezę kostiumową, ale TYLKO dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.