Navigation Menu

Sposoby na pozbycie się wilgoci w domu.


Podczas sezonu jesienno- zimowego można zauważyć zwiększoną wilgotność otoczenia. Jeżeli nic z nią nie zrobimy, może nam wyrządzić poważne szkody. Uciążliwy smród stęchlizny, pękanie tynków a także rozwój grzybów i pleśni. Te ostatnie są największym problemem, gdyż wpływają na nasze zdrowie powodując choroby układu oddechowego, odpornościowego, złe samopoczucie i ogólne przemęczenie organizmu. Przez obecność pleśni w domu, alergicy mają nasilone objawy swojej choroby. Co więcej, osoby nie mające wcześniej alergii, mogą na nią zachorować. 

Najczęstszymi przyczynami wzrostu wilgotności powietrza jest zła wentylacja i brak cyrkulacji powietrza. Zdarza się też, że po remoncie i pracach wykończeniowych tynki nie wyschną dobrze a co za tym idzie po jakimś czasie "wychodzi" wilgoć. Mówi się, że zbyt szczelne okna i drzwi powodują wilgoć w domu. Poniekąd tak- jeżeli się nie wpuszcza świeżego powietrza :)

Jak pozbyć się wilgoci w domu?

1. Wietrz, wietrz, wietrz.
Najpierw wywietrz wszystkie pomieszczenia, później włącz ogrzewanie (przy zamkniętych oknach) i znów otwórz na kwadrans okna. Możesz również rozszczelnić okna. Na przykład wtedy, gdy jesteś cały dzień poza domem. Wystarczy ustawić klamkę pod kątem 45 stopni. Nie wyziębimy zbytnio mieszkania przy jednoczesnym dostępie świeżego powietrza.

2. Cyrkulacja.
Za każdym razem jak gotujesz- uchyl okno w kuchni. Kiedy skończysz się kąpać- otwórz drzwi od łazienki. Wymiana powietrza jest bardzo ważna, by para wodna nie gromadziła się w jednym miejscu.

3. Podnieś temperaturę.
Należy pamiętać o tym, by nie doprowadzić do wyziębienia murów. Trzeba grzać, ale oczywiście nie zapominać o wietrzeniu.

4. Wentylacja.
Sprawdź, czy w Twojej kuchni i łazienki są kratki wentylacyjne. Zobacz, czy są czyste i drożne- to ważne, żeby para wodna mogła "uciekać" przez przewody wentylacyjne zamiast osiadać na ścianach i sufitach.

5. Osuszacze, pochłaniacze wilgoci.
Kiedy metody 'domowe' się nie sprawdzają, bądź wilgoć jest zbyt duża i pojawił nam się grzyb, warto wypróbować innych środków. Tu sprawdzą się osuszacze, np: http://www.osuszacze.watersmile.pl/


Pamiętaj, że dużo lepiej jest zapobiegać i nie doprowadzać do pojawienia się zbyt dużej ilości wilgoci w domu a co za tym idzie rozwoju grzybów i pleśni. Dbajmy o swoje zdrowie, tego niestety kupić nie można.2 komentarze:

  1. Chciałbym mieć ten problem :P u mnie susza jak na pustyni i zastanawiam się nad zakupem drugiego nawilżacza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałbym mieć ten problem :P u mnie susza jak na pustyni i zastanawiam się nad zakupem drugiego nawilżacza.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.