Navigation Menu

Wróżby andrzejkowe.

30 listopada obchodzone są imieniny Andrzeja, patrona m.in. małżeństw. 
Jakie wróżby robi się na Andrzejki? Podsunę Wam dziś kilka propozycji.1. Lanie wosku.
Potrzebujemy świecy oraz klucza z dużą dziurką. Nalewamy do miseczki zimnej wody, roztapiamy świecę i wosk przelewamy przez dziurkę od klucza. Cień zastygniętego wosku pokaże nam, co nas czeka.

2. Ustawianie butów.
Buty ustawiamy w rządku od strony ściany do drzwi. Właściciel buta, który pierwszy dotrze do progu pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż.

3. Przekłuj serce.
Wycinamy z kartonu lub bloku technicznego kształt serca. Z jednej strony piszemy imiona płci przeciwnej. Odwracamy serce imionami do dołu, szpilką przekłuwamy je na wylot. Jeśli trafimy na imię- takie będzie nosić nasza przyszła druga połowa. Natomiast jeżeli szpilka trafi w pustą przestrzeń- wróży to staropanieństwo.

4. Słona wróżba.
Wysypujemy sól na blat lub podłogę. Kształt, który się usypie wywróży nam przyszłość.

5. Fusy.
Po wypiciu kawy lub liściastej herbaty zostawiamy na dnie filiżanki pozostałe fusy. Lewą ręką obracamy filiżankę 3 razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Interpretujemy kształt, który nam się ukazał.

6. Kubki.
Pięć kubków ustawiamy do góry dnem na stole. Pod pierwszym kładziemy obrączkę (symbol małżeństwa), pod drugim krzyż lub różaniec (symbol zakonu), pod trzecim kładziemy pieniądz (symbol bogactwa). Czwarty kubek chować będzie cukier/ cukierek (symbol słodyczy i wesołego życia). Pod ostatnim kubkiem nie kładziemy nic- jak symbol staropanieństwa. Po losowym przemieszczeniu kubków losujemy jeden z nich i patrzymy co w sobie skrywa.

7. Orzechowa wróżba.
Łupiny orzecha włoskiego kładziemy w misce z wodą. Jeżeli połówki zbliżają się do siebie- osoba szybko znajdzie swoją drugą połówkę.

8. Wisząca obrączka.
Obrączkę zawieszamy na nitce, której końce trzymamy palcem wskazującym i kciukiem. Liczymy ile razy obrączka się 'bujnie'- taką liczbę odliczamy w alfabecie (1-A, 2-B itd). Litera, która nam wyjdzie będzie pierwszą literą imienia naszego przyszłego wybranka.

9. Obierz jabłko.
Obieramy jabłko tak, aby uzyskać jedną, długą skórkę. Rzucamy ją w tył i patrzymy jaką literę przypomina. Będzie oznaczać pierwszą literę imienia naszej drugiej połówki.

10. Rzuć karteczką.
Na małych kartkach piszemy imiona płci przeciwnej. Zwijamy je i rzucamy przed siebie. Imię, które znajduje się na tej kartce, która upadnie najbliżej- będzie należało do przyszłego męża/ żona.

11.  Rzuć groszem.
Wymyślamy życzenie i rzucamy grosik (lub inną małą monetę) do miski (z odległości). Jeżeli trafimy do miski- nasze życzenie spełni się w tym roku.

12. Niewidzialny atrament.
Na białych kartkach piszemy imiona płci przeciwnej. Robimy to świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny (za pomocą np cienkiego pędzelka). Kartki wrzucamy do miski i losujemy. Po wylosowaniu, napis na kartce odczytujemy nad płomieniem świecy.

13. Kolory- wróżba andrzejkowa dla dzieci.
Dzieci siadają w kręgu i losują karteczki o różnych kolorach. Później wszyscy, którzy wylosowali dany kolor wstają a wróżka odczytuje przepowiednię.
Kolory:
czerwony- Jedz mniej słodyczy, bo będziesz miał dziurawe zęby.
zielony- Bądź ostrożny w drodze do szkoły/ przedszkola.
żółty- Dbaj o swoje zdrowie!
niebieski- Pilnuj swoich rzeczy, w powietrzu czai się zguba.
biały- Pij więcej mleka, Twoje kości są za słabe. (Tutaj dodałabym więcej owoców i warzyw ;) ).
czarny- Unikaj nieporozumień i kłótni a wszyscy będą weseli.

14. Kleks.
Na kartkę papieru wylewamy kilka kropli tuszu, atramentu bądź farbki. Składamy kartkę na pół, rozkładamy i interpretujemy kształt, który nam się ukazał. 

15. Zapal zapałkę.
Pomyśl życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymając palącymi się łebkami do góry patrz, czy palą się "do siebie"- wtedy życzenie spełni się w ciągu roku. Jeżeli nie, trzeba będzie poczekać dłużej.

16. Ciasteczka z wróżbami.
Pieczemy ciasteczka (lub muffinki) i w każde wsadzamy karteczkę z wróżbą.

Znacie inne wróżby? Dla mnie najpopularniejsze jest lanie wosku. Robimy to, co roku :)  

Słowa kluczowe:
wróżby andrzejkowe
wróżby andrzejkowe dla dzieci
wróżby dla dorosłych
Andrzejki 2015

3 komentarze:

 1. fajne wróżby, kilka z nich w ogóle nie znałam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypisałam wszystkie jakie znalazłam :)

   Usuń
 2. Super wpis, czekam na więcej. Kom za kom? Obs na obs?
  Zerknij na mój blog http://urodaizdrowiekobiet.blogspot.com/ pokazałam tam jak zdobyć darmowe bony na kosmetyki, jeżeli jesteś aktywną blogerką. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.