Navigation Menu

Co dziecko może zjeść z wigilijnego stołu?Podczas Świąt Bożego Narodzenia na naszych stołach stawiamy m. in. pierogi i uszka z kapustą i grzybami, zupę grzybową, śledzie, kapustę z grochem, ryby. Czy wszystkie potrawy mogą jeść małe dzieci?
Otóż niekoniecznie. Nie można dawać im grzybów, trzeba uważać na ciężkostrawne potrawy, ości w rybach oraz na mak.

Jedna z tradycji świątecznych nakazuje spróbowania każdej potrawy stojącej na wigilijnym stole- dzieci to nie obowiązuje :)

Co dzieci mogą zjeść z wigilijnego stołu?
Barszcz czerwony, pod warunkiem, że nie ma tam grzybów. Czystego barszczu mogą spróbować już maluchy od 7 miesiąca życia.
Pierogi ruskie, ze szpinakiem lub owocami- najlepiej gotowane.
Sałatka jarzynowa - zamiast majonezu powinna być z jogurtem naturalnym lub oliwą z oliwek.

Ryby mogą jeść szkraby już od 6 miesiąca życia. Jednak powinny to być ryby gotowane, pieczone zaś mogą spożywać dzieci od 11 m.ż. Karpia nie dawajmy naszym pociechom- jest tłustą rybą, która ma mnóstwo małych ości. Śledzie również odpadają ze względu na swoją ciężkostrawność.
Dorsz, mintaj, sola, łosoś- te gatunki ryb są odpowiednie dla dzieci. Oczywiście najlepiej gotowane lub pieczone, bez panierki.

Jeżeli dziecko nie znajdzie dla siebie nic z wigilijnego stołu, tradycje odstawcie na chwilę i dajcie mu coś, co lubi. Potrawy świąteczne nie muszą każdemu smakować, tym bardziej, że przeważnie nie jemy ich na co dzień. Nie warto wmuszać na siłę jedzenia dzieciom, bo może to przynieść zupełnie odwrotny skutek.

Moim chłopcom nie nakazuję jedzenia wszystkich potraw. Podczas swojej pierwszej Wigilii Młodszy miał 9 miesięcy. Siedząc w swoim krzesełku dostał kawałki gotowanych buraków i pierogi ruskie. (Od małego był karmiony metodą BLW). Krzesełko na szczęście ma ściąganą, plastikową tackę (dostępne np tutaj: http://babydeco.eu/ ).

Pamiętajmy, by czas świąt był spędzony rodzinnie, przy jednym stole. Dzieci, pomimo nie spożywania wszystkich potraw, powinny czuć świąteczną atmosferę. 

Życzę Wam Kochani zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt. Korzystajcie z wolnego od pracy i codziennej gonitwy. Idźcie na spacer, odwiedźcie dawno nie widzianą ciocię. Spędźcie te Święta w gronie najbliższych, bez telewizora i komputera. 

Wesołych Świąt!
0 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.