Navigation Menu

Oświetlenie w pokoju dziecięcym. Na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem pokoju dziecięcego, gdyż pociechy spędzają tam dużo czasu a my- rodzice, musimy dbać o ich oczy. Nieodpowiednie lampy mogą uszkodzić wzrok.Na co warto zwrócić uwagę kupując oświetlenie?
Nie ukrywam, że moją uwagę przyciąga wygląd, gdyż lampa musi pasować wizualnie do wystroju. Na rynku jest dostępnych wiele wzorów, kształtów i kolorów oświetlenia, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Np: http://www.e-klosz.pl/

Jeżeli pokój dziecięcy jest mały możemy pozwolić sobie na jedną centralnie zamieszczoną na suficie lampę i mniejszą lampkę nocną. W przypadku kiedy pomieszczenie jest duże należy pomyśleć o dodatkowym górnym oświetleniu. Tak, aby światło było równomiernie rozproszone.
Pamiętajmy, że małym dzieciom bardziej służy łagodne, ciepłe światło, aniżeli mocne i ostre. 

Według mnie w dziecięcym pokoju bardziej sprawdzają się płaskie kinkiety i plafony. Mieliśmy kiedyś wiszący żyrandol i pomimo tego, że był wysoko, często był zahaczany podczas zabawy.
Obecnie moje dzieci mają lekko odstający od sufitu plafon z trzema żarówkami LED. Światło jest jasne, dobrze rozproszone a oczy nie męczą się. Wybraliśmy kolor srebrny, ponieważ pasuje on praktycznie do każdej innej barwy, więc w razie remontu nie trzeba będzie go zmieniać. 

Lampka nocna jest przydatna podczas czytania książek na dobranoc oraz po to, by dzieci miały poczucie bezpieczeństwa i się nie bały. Długo korzystaliśmy w naszym domu z małej lampki podłączonej do kontaktu, która miała czujnik ruchu. Teraz moje dzieci mają lampkę nocną, w której jest kilkanaście malutkich żaróweczek LED. Można regulować natężenie światła, dzięki czemu służy zarówno do czytania jak i do zasypiania. Nasza lampka ma akumulator, dzięki czemu mam pewność, że dzieci nie zrobią sobie krzywdy.

Warto zwrócić uwagę na włączniki- dobrze byłoby, gdyby większe dzieci, które same włączają i wyłączają lampki, miały taki włącznik pod ręką. 

Starsze dzieci, które chodzą już do szkoły, potrzebują również lampki na biurko. Lampkę taką ustawia się w zależności od tego, którą ręką pisze dziecko: jeśli jest praworęczne, lampka stoi z lewej strony i odwrotnie, jeśli dziecko trzyma długopis w lewej ręce ustawmy oświetlenie z prawej strony.

Jeżeli Wasze dzieci mają w swoim pokoju telewizor, uczcie je, żeby nie oglądały go przy wyłączonym świetle, ponieważ to bardzo męczy oczy.

Zauważyłam, że w okresie świątecznym rodzice zawieszają w pokojach swoich dzieci lampki choinkowe. Super efekt, owszem. Trzeba jednak uważać na wysokość, na którą przywiesza się światełka. Kiedy zrobimy to za nisko- dzieci mogą je zerwać i zawiesić sobie np na szyi. Zwłaszcza małe dzieci, którym do głowy mogą przyjść różne dziwne pomysły.
Bezpieczeństwo przede wszystkim :)

0 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.