Navigation Menu

Konkurs na Facebooku- sprawdź czy dobrze go organizujesz!

Organizujesz konkursy na Facebooku
Dobrze, ponieważ jest to jeden z lepszych sposobów na pozyskanie nowych, potencjalnych klientów czy też obserwatorów. Zwłaszcza jeśli można wygrać ciekawą nagrodę lub tych nagród jest dużo, wtedy zwiększają się szanse na wygraną. A któż tego nie lubi?Większość konkursów wygląda podobnie a zasady są z reguły bardzo proste. Trzeba polubić fan page sponsora i organizatora, udostępnić grafikę na swojej osi czasu oraz zaprosić do udziału swoich znajomych. Potem określonym czasie organizator losuje szczęśliwca i już.

Ale, ale… nie do końca jest to legalne. Jeżeli kancelaria prawna wydaje Ci się dobrym miejscem na świętowanie sukcesu kampanii, możesz organizować konkursy właśnie w taki sposób.

Można zrobić to legalnie. 

O czym musisz pamiętać organizując konkurs?

O regulaminie

Należy uwzględnić w nim:
- nagrodę, która jest do wygrania;
- czas trwania konkursu;
- kto jest organizatorem;
- pytanie/ zadanie konkursowe;
- kiedy i w jaki sposób zostaną ogłoszone wyniki;
- kto wybiera zwycięzcę i czym się kieruje- np pracą konkursową jest zdjęcie, wygrywa najbardziej kreatywne (przy czym musi być zgoda autora na publiczne udostępnienie pracy);
- warunki uczestnictwa, np: pełnoletni fani danego fan page'a, posiadający profil z prawdziwymi danymi, 

O działaniach niedozwolonych.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie nie może być udostępnianie informacji o nim, na tablicy uczestnika. Odpada również tagowanie i oznaczanie znajomych. 

O regulaminie Facebooka.
Mianowicie o zaznaczeniu, że Facebook nie jest sponsorem ani organizatorem, a także nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie działania związane z organizacją konkursu.

Jako organizator musisz pamiętać o tym, by zwycięzca nie był wytypowany drogą losowania. Dlaczego? Otóż wtedy konkurs staje się loterią. Aby była ona legalna, wymagana jest zgoda Izby Celnej, poniesienie odpowiedniej opłaty za wydanie zezwolenia, powołanie komisji konkursowej, w składzie której musi być osoba mająca aktualne świadectwo kwalifikacji Ministerstwa Finansów. Jeżeli dostarczycie wszystkie dokumenty  odnośnie loterii oraz organizatora, trzeba poczekać od 2 do 6 miesięcy, bo właśnie tyle Izba Celna ma czasu na rozpatrzenie wniosku. Nie chcąc organizować nielegalnej gry hazardowej musisz zapłacić i czekać.

Ważne jest, by konkurs zorganizować poprawnie, gdyż dla tych, którzy nie robią tego legalnie, nałożone mogą zostać wysokie kary finansowe. Nie tylko dla organizatorów... Zwycięzcom również może się "dostać". Otóż w przypadku nielegalnej loterii, grzywnę płacą obie strony.

Jeżeli jesteś blogerem i myślisz o swojej stronie poważnie- nie organizuj rozdań, w których zwycięzcę wybiera się poprzez losowanie. Jeśli organizujesz konkurs dla kogoś, powinieneś znać przepisy i nie robić nielegalnych loterii. Nawet kiedy inni je robią. Pamiętaj o osobach bardzo "życzliwych", mogą narobić wiele problemów, których można przecież uniknąć.1 komentarz:

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się zaglądać do wszystkich, którzy zostawią u mnie ślad. Do zobaczenia.